
j ręce, kołatanie serca, częste osłabienia, to oznaka, że czas wybrać się do lekarza. Podstawowym badaniem, jakie w tej sytuacji powinien zlecić lekarz pierwszego kontaktu, jest EKG. W następnej kolejności zostaniemy skierowani do specjalisty. Kardiolog zleci kolejne badania oraz wyda diagnozę.
W rozwoju medycyny sercowo-naczyniowej ważnym badaniem
Nauka empiryczna oparta na doświadczeniu rozwijała się już od starożytności, lecz dopiero w dwudziestym wieku medycyna przeszła niesamowity rozwój. Pamiętamy, jak kardiolog profesor Religa dokonał pierwszego poważnego zabiegu na sercu chorego pacjenta. W rozwoju medycyny sercowo-naczyniowej ważnym badaniem jest podstawowe badanie ekg, które można wykonać nawet w zwykłej przychodni. Jest ono bardzo ważne, gdyż pozwala zauważyć ewentualne nieprawidłowości w pracy serca. Wówczas lekarz rodzinny skieruje pacjenta do kardiologa lub bezpośrednio do szpitala.
Tak naprawdę tylko ty musisz chcieć
Jeżeli coś się dzieje z twoim zdrowiem i chcesz się dowiedzieć, dlaczego przykładowo masz bóle w klatce piersiowej, to koniecznie wykonaj ekg. Jeżeli faktycznie coś zaczęło by się dziać z twoim sercem, kardiolog koniecznie powinien zadbać o nie i o ciebie. Pamiętaj, że medycyna szybko się rozwija i bez większych problemów wykonać masz możliwość szereg badań wykluczających różne schorzenia. Leczenie różnych chorób jest obecnie również znacznie prostsze niż kiedyś. Tak naprawdę tylko ty musisz chcieć się leczyć.